Rawa Mazowiecka, ul. Księże Domki 41

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

masz pytanie
zadzwoń

601 326 842

Firma meblarska, projektowanie i produkcja mebli na wymiar

Czym się kierować wybierając blat do kuchni?

Przy wyborze mebli do każdego wnętrza interesuje nas estetyka, solidne wykonanie i funkcjonalność. W przypadku mebli kuchennych szczególną uwagę zwracamy na coś więcej. To z mebli kuchennej statystycznie każdego dnia korzystamy najczęściej, w kuchni mamy do czynienia z podwyższonymi temperaturami i wilgocią w czasie gotowania. W naszym wpisie przyjrzymy się, czym się kierować przy wyborze blatów kuchennych.

Blaty kuchenne z różnych materiałów. Trwałość i pielęgnacja

Przy wyborze blatu kuchennego szczególną uwagę zwracamy na rodzaj materiału, z którego będzie wykonany. Meble kuchenne na zamówienie to szeroki wybór rozwiązań. Ważna jest dla nas trwałość oraz pielęgnacja. Co prawda staramy się nie kroić jedzenia bezpośrednio na blacie, używając desek jako podkładek, nie obieramy warzyw i owoców z intensywnymi barwnikami na blat itd., powierzchnia zawsze jest narażona przypadkowe na otarcia, zarysowania, kontakt z kolorowymi produktami. Dochodzą do tego zawilgocenia, czy przypadkowe kontakty z gorącymi naczyniami. Najtrwalszy będzie oczywiście blat wykonany z naturalnego kamienia, przy czym jest to rozwiązanie najdroższe.

Materiały do wykonywania blatów kuchennych. Funkcjonalność i estetyka

Obecnie najpopularniejsze materiały do produkcji blatów kuchennych to płyty wiórowe pokryte specjalną powłoką, laminatem. Nie są drogie, czyścimy je wodą i zwykłym detergentem. Blaty kuchenne laminowane mogą być jednobarwne lub stanowić mix kolorów, czy imitować inne materiały, mogą mieć różne faktury z różnym wykończeniem (matowe, z połyskiem). Jeśli pod względem estetyki takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na blaty drewniane, których powierzchnia będzie zabezpieczona przed wilgocią za pomocą odpowiednio dobranych lakierów lub olejów. Lakierowanie pozwala zachować naturalną barwę drewna, ale lakier z czasem się łuszczy. Olejowanie przyciemnia kolor drewna, ale trzeba je co jakiś czas powtarzać. Inne opcje to wspomniane już blaty z kamienia oraz blaty konglomeratu – materiału, który składa się z mielonego kamienia i poliestrowych żywic.